JAK ZORGANIZOWAĆ PODRÓŻ

 1. Wybór miejsca

  Jeżeli pierwszy raz chcesz zorganizować podróż na własną rękę, wybierz miejsce, które jest przyjazne turystom. Co to znaczy? Wiem, że chciałbyś od razu przemierzyć cały świat, ale spokojnie, na to przyjdzie jeszcze czas 😉 Jeżeli jesteś osobą, która wakacje spędzała z biurem podróży, na początek postaw sobie za cel miejsca, które jest otwarte na turystów np. czy łatwo jest się przemieszczać po kraju. Sprawdź i czytaj blogi, fora, grupy na Facebooku. W tych źródłach dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o danym kraju czy regionie, zanim się tam wybierzesz. Ważnym elementem jest też cena, to ile możesz przeznaczyć na wyjazd. To jaki termin wybrać, zależy przede wszystkim od Twojego urlopu, jak też i od pogody jaka panuje wówczas w wybranym regionie. Pamiętaj, że w wielu krajach pogoda różni się w zależności od stref klimatycznych tzn. wrzesień w Północnym Wietnamie oferuje całkiem inną aurę pogodową niż Południowy Wietnam w tym samym czasie. Zastanów się czego oczekujesz od wyjazdu. Co chcesz zobaczyć, jak spędzić czas – aktywnie czy może plażując. Czy chcesz poznać kulturę, zobaczyć zabytki, życie codzienne? Wolisz imprezowe nocne życie? Wypisz to wszystko, przyda się w pkt. 4 😉 To wszystko pomoże Ci w wyborze miejsca w pierwszą podróż, którą zorganizujesz sam! A może masz już listę swoich wymarzonych kierunków? Jeżeli tak, jeden problem mniej!

 2.  Loty

  O tym, gdzie i jak szukać tanich lotów pisałam tutaj.

 3.  Noclegi

  Jak znaleźć nocleg? Jak się nie pogubić w tych wszystkich ofertach hoteli? Przede wszystkim pomyśl na co stawiasz. Wygoda, cena, lokalizacja? Możesz wybierać czy interesuje Cie np. basen albo inne udogodnienia. Ważne jest też to, że podróżując na własną rękę będziesz spał w kilku miejscach. Według mnie warto zarezerwować pierwszy nocleg, nawet na jedną noc a kolejnych szukać już na miejscu. I nie obawiaj się, że nic nie znajdziesz. To nie Władysławowo i nikt, nie wywiesza kartki „Brak wolnych pokoi” 😉 Jakie są zalety szukania noclegu na ostatnią chwilę? Niższe ceny, można się targować! Widzisz co wynajmujesz. Wyjeżdżając grupą, dobrym pomysłem jest wynajęcie domu. Chociaż też podróżując w parze, ta opcja jest wygodniejsza i przystępna cenowo. Strony, z których warto korzystać:

  Booking.com

  Airbnb.pl

  Agoda.com

     * BONUSWAY

  Dodatkowo jeżeli chcesz zaoszczędzić na podróży, mogę polecić fajną stronę, którą niedawno odkryłam. Jak zaoszczędzić? Zarejestruj się na Bonusway.pl i przejdź przez te stronę do wybranych sklepów internetowych i serwisów rezerwacyjnych. Ważne jest żebyś najpierw wszedł na w.w. stronę a później wyszukał tam, interesujący Cie sklep . Jak to działa? Za każdy zakupiony produkt, czy dokonaną rezerwację otrzymujesz bonus (sklepy mają określoną wartość bonusu). W zakładce podróże znajdują się takie  jak: Booking.com (bonus 4% kwoty rezerwacji), LOT (bonus 8,00 zł), jest też Qatar, Emirates, Agoda i wiele innych, z których korzystasz podczas planowania podróży. Ja kupuję przez Bonusway od niedawna ale już udało mi się coś zaoszczędzić 😀 A wiadomo, że grosz do grosza… 😉 

  Travel-336-280 (1)

 4.  Organizer

  Ja mam swój sposób na organizację podróży. Według mnie to pomaga jeszcze przed wyjazdem, jak i w trakcie. Uwielbiam mieć wszystko ładnie i przejrzyście opisane, dodatkowo robię jakieś tematyczne rysunki itp. Po powrocie wklejam tam wszystkie pamiątki tzn. pocztówki, różne bilety, wejściówki, banknoty itp. Fajny powrót do wspomnień i wygląda to bardzo ładnie 🙂 No dobrze, ale co zapisywać zanim wyruszę? Notuj wszystko co Cie interesuje o danym kraju tzn. ktoś poleca ciekawe miejsce, atrakcje – zapisz lokalizację, na forum ktoś napisał o fajnym noclegu, świetnej knajpce – zapisz nazwę. Do listy dopisuj wszystko co uznasz, za ważne. Na pewno przyda się już w drodze 😉 Kolejnym istotnym punktem jest zapisanie planu. Oczywiście plan podróży będzie orientacyjny. Trudno jest zaplanować wszystko co do dnia, ponieważ w trakcie wszystko może ulec zmianie. Pozwala to jednak ocenić ile dni, chcesz poświęcić na dane miejsce, ile czasu zajmie Ci przemieszczanie się po kraju.

 5. Transfery

  Podróżując na własną rękę, nie będziesz miał zorganizowanego transportu do hotelu. Musisz zająć się tym sam! Ale nie bój się 🙂 To nic skomplikowanego. Jeżeli uważnie przeczytałeś blogi i fora, z pewnością wiesz jak wydostać się np. z lotniska. Dowiedziałeś się też na pewno ile ok. kosztuje dojazd do Twojego miejsca docelowego. Zapamiętałeś, że trzeba się targować (chociaż nie wszędzie) 😉  Czym możesz się poruszać? Łodzie, promy, autobusy, taksówki, pociągi, samoloty itp. Na niektóre z tych środków transportu, bilety można zakupić przez Internet. Chociaż znowu tak jak w przypadku noclegu, na ostatnią chwilę i na miejscu jest taniej 😉 Fajnym rozwiązaniem jest wynajęcie samochodu lub skutera, możesz wtedy bez większych ograniczeń zwiedzać interesujące Cie miejsca (międzynarodowe prawo jazdy). Dodatkowo, jeżeli chcesz wykupić jakieś fakultatywne wycieczki, warto zrobić to przez lokalne biura.

 6. Ubezpieczenie, wizy, szczepienia, waluta

  Najogólniej mówiąc: bezpieczeństwo. Nie zapominaj, że takie najmniej istotne rzeczy, pod względem planowania podróży, już w trakcie wyjazdu są bardzo ważne. Ubezpieczenie – wyjeżdżając za granicę należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne, od kradzieży itp. Tak, wiem, że jest mała szansa, że coś się może wydarzyć. Ale nikt Ci nie da 100% gwarancji, że nie spotka Cie żadna niemiła niespodzianka. Więc ubezpieczyć się trzeba! Zaoszczędzi Ci to ewentualnych stresów i kosztów. Wizy – żeby przekroczyć granice wielu krajów na świecie, nie wystarczy sam dowód czy paszport, będziesz potrzebował wizy. Przed wyjazdem, sprawdź czy nie będziesz jej potrzebował i ile dni obowiązuje taka wiza 🙂 Szczepienia – wyjeżdżając do tropikalnych krajów, należy też pamiętać o szczepieniach i chorobach, które mogą tam występować. Najlepiej udaj się do lekarza medycyny podróży, który wyjaśni na co i kiedy musisz się zaszczepić. Na pewno powie, na co uważać, jakie leki zabrać, jak się zachować w przypadku złego samopoczucia w związku z Twoją chorobą. Waluta – sprawdź jaka waluta obowiązuje w danym kraju. W Polsce nie wymienisz wszystkich walut. Upewnij się czy lepiej zabrać USD czy może EUR i już na miejscu wymienić na lokalną walutę. Sprawdź również, gdzie najlepiej i najkorzystniej wymienić pieniądze (kantory na lotnisku, w mieście itd.) Dokumenty – pamiętaj o wszystkich dokumentach! Dowód osobisty, paszport, wszelkie rezerwacje itp. Dobrze mieć przy sobie xero dowodu i paszportu, w razie gdybyś zgubił oryginał. Jeżeli chorujesz i musisz nosić przy sobie leki, których nie można mieć na pokładzie samolotu, udaj się do lekarza. Napisze on odpowiednią adnotację, dobrze by była w języku polskim i angielskim (tutaj może być potrzebny tłumacz).

 7. MSZ Odyseusz

  Na tej stronie, możesz zgłosić swoją podróż. Przed wyjazdem, zgłoś gdzie i na ile wyjeżdżasz. Dostaniesz informacje o ambasadach, do których możesz się udać w razie problemów czy zagrożenia. W przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa MSZ będzie mogło się z Tobą skontaktować, udzielić informacji i pomocy.

 8. Ruszaj w drogę!

  Miejsce √   Lot √   Plan podróży √   Dokumenty √ 

  Planując kolejną podróż nie zapomnij o skorzystaniu z Bonusway! Jeśli zarejestrujesz się przez mój link, otrzymasz dodatkowy bonus w wysokości 15 zł przy pierwszych zakupach!   

  P.S. Miłego wyjazdu 🙂  

  Zdjęcie: Chorwacja, Baška Voda, 2011                                                                 

 ŚWIAT JEST ZBYT DUŻY, BY TKWIĆ W JEDNYM MIEJSCU

Reklamy

37 komentarzy Dodaj własny

 1. Bardzo pomocny wpis! Strony bonusway nie znałam, ale muszę wypróbować:)!

  Polubione przez 1 osoba

 2. Bardzo przydatny artykuł! Podróż to nie tylko tani bilet lotniczy …..

  Polubione przez 1 osoba

 3. Kamila pisze:

  Rozmarzyłam się. Tak mi się chce jakies podróży! Super blog! Gratuluję pomysłu.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Kiedyś bardziej spontanicznie podchodziłem do podróży i wyjazdów, ale teraz jeździ z nami dwulatek. Żartów nie ma, trzeba wszystko dobrze zaplanować, dobry poradnik!

  Polubione przez 1 osoba

 5. Organizacja samodzielnie podróży to nie lada wyzwanie. Dobrze, że stworzyłaś taki instruktaż, dzięki temu o niczym się nie zapomni i wszystko pójdzie zgrabniej 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 6. Ja jestem w trakcie organizowania podróży do Szkocji 😉

  Polubione przez 1 osoba

  1. girlintravel pisze:

   Ciekawy kierunek! Mam nadzieje, że poradnik pomoże w organizacji. Miłego wyjazdu 😊

   Polubienie

 7. Fajnie to wszystko opisałaś 🙂 Planowanie podróży jest bardzo ważne, można dzięki temu uniknąć wielu niespodzianek.

  Polubione przez 1 osoba

 8. Bardzo przydatne rady – do większości zaleceń sama się stosuję!

  Polubione przez 1 osoba

 9. An Ja pisze:

  Fajnie napisane. Dodałabym jeszcze do listy, powiadomienie najbliższych o naszych planach, włącznie z wysłaniem im zakładanego planu podróży, numerów telefonów do naszych towarzyszy podróży i skanu ubezpieczenia 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 10. Makeup Addict pisze:

  Sporo fajnych rad 😉 nie słyszałam o tej stronie Bonusway, ale na pewno zacznę korzystać, dzięki 😊

  Polubione przez 1 osoba

  1. girlintravel pisze:

   Dzięki 🙂 Strona super, ja często korzystam bo mam zwroty bonusu z zalando i answear a tam często kupuje 😛

   Polubienie

 11. Ola pisze:

  JA ostatnio z moim chłopakiem organizowaliśmy sobie sami wczasy w Portugalii i super wszystko wyszło 😉

  Polubione przez 1 osoba

 12. jelenka1 pisze:

  Świetny wpis i zdecydowanie sprawdzę kilka polecanych stron. Np kompletnie nie znałam Agody.

  Polubione przez 1 osoba

 13. Świetny wpis, cenne rady, przeczytałam bardzo dokładnie, widać ,że masz wiedzę na ten temat i chyba dużo podróżujesz 🙂 Dziękuję za tak wiele informacji 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 14. Gosia pisze:

  Bardzo pomocny wpis cenne rady szczególnie jesli chodzi o ubezpieczenie.

  Polubione przez 1 osoba

 15. Upominkowo pisze:

  Porady warte uwagi 😉

  Polubione przez 1 osoba

 16. Justyna pisze:

  No to trzeba się wsiąść się teraz do zaplanowania 😀

  Polubione przez 1 osoba

 17. Kamil Czuj pisze:

  świetny post, z pewnością pomocny dla początkujących podróżników

  Polubione przez 1 osoba

 18. Ja zawsze robię przed wyjazdem plan podróży na kartce zapisuję miejsca, daty transferów, dane hoteli etc.

  Polubione przez 1 osoba

 19. Bardzo ciekawy i przydatny wpis. 😉 Będzie mi pomocny, na pewno skorzystam;-)
  Pozdrawiam,
  BlogMama

  Polubione przez 1 osoba

  1. girlintravel pisze:

   Super! Ciesze się i dziękuje 😊

   Polubienie

 20. Świetny wpis i dzięki Ci za niego. Cenne wskazówki są w nim zawarte więc warto skorzystać

  Polubione przez 1 osoba

 21. Bardzo ciekawy wpis 🙂

  Polubienie

 22. gryna82 pisze:

  Mój sposób wygląda tak. Dzwonie do hotelu z booking.com i pytam się czy można zarezerwować pokój, ale nie przez stronę tylko bezpośrednio. Booking bierze 4% prowizji od rezerwacji 😊 zawsze to trochę taniej

  Polubione przez 1 osoba

 23. Monusia pisze:

  Bardzo przydatny wpis. Za rok będę orgnizowć podróż z synkiem i mężem więc na pewno się przyda:)

  Polubione przez 1 osoba

 24. opowiem ci pisze:

  Bardzo ciekawy i przydatny wpis! Jestem na etapie planowania wakacji, i te wskazówki na pewno mi się przydadzą 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 25. Świetny wpis. Uwielbiam podróże, więc na pewno skorzystam z Twoich wskazówek.

  Polubione przez 1 osoba

 26. unikato1981 pisze:

  Temat absolutnie na czasie! Warto dobrze planować podróże aby uniknąć rozczarowania

  Polubione przez 1 osoba

 27. Brevio Hr pisze:

  świetnie, akurat nadchodzą ciepłe dni! Przy organizacji wyjazdu na pewno się przyda 😉

  Polubione przez 1 osoba

 28. Arleta pisze:

  Bardzo fajny, ciekawy post 🙂 Może się przydać 🙂 My niedługo będziemy planować podróż, ale z małym dzieckiem, więc jeszcze parę dodatkowych rzeczy musimy obmyślić i pewnie to nie będzie takie łatwe haha 🙂 Pozdrawiam!

  Polubione przez 1 osoba

 29. Ta ane pisze:

  Dobra organizacja to podstawa.

  Polubione przez 1 osoba

 30. Mototrasa pisze:

  Świetny poradnik!

  Polubione przez 1 osoba

 31. Bardzo fajny wpis, oby wiecej takich! Zapraszam tez do siebie w wolnej chwili:)

  Polubione przez 1 osoba

  1. girlintravel pisze:

   Dziękuje 🙂 Odwiedziłam bloga i już obserwuje! Będę w tym roku na Komodo, więc super, że akurat trafiłam na ten wpis 😀 Na pewno się odezwę w sprawie kilku pytań o wyjazd 😉

   Polubione przez 1 osoba

   1. Zapraszam serdecznie ☺️Komodo jest piekne ❤️❤️❤️

    Polubione przez 1 osoba

 32. Anna pisze:

  świetny mini poradnik 🙂 na pewno nie jednej osobie się przyda 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s